News

A reminder to students and parents:  If you have questions about event results, please contact the student's teacher.  Do not email the event chairpersons.  Thank you for your cooperation! 

<< First  < Prev   1   2   Next >  Last >> 
  • Thursday, January 12, 2017 10:14 AM | Renae Block (Administrator)

    CONGRATULATIONS !!!

    MTNA Eastern Division Winners from New Jersey:

     

    Eastern Junior Composition
    Winner: Aadhitya Raam Ashok
    Student of Kaori Tanioka

    Eastern Junior Performance Piano
    Winner: Hans-Derek Yu
    Student of Veda Zuponcic


    Eastern Junior Performance Woodwind
    Winner: Joyce Eu (Flute)
    Student of Joseph Lu

    Eastern Senior Performance Piano
    Honorable Mention: Charlie Liu
    Student of Ingrid Clarfield

    Eastern Senior Performance Woodwind
    Alternate: Chenhang Zhang (Flute)
    Student of Amy Tu

    Eastern Senior Piano Duet
    Winner: Jeffrey Koc & Jake Cheng
    Students of Julia Lam

    Eastern Young Artist Performance Piano
    Honorable Mention: Stanley DeLage
    Student of Veda Zuponcic

    Eastern Young Artist Performance Voice
    Winner: Shanley Horvitz (Soprano)
    Student of Gabrielle Horvitz & Luis Ledesma

    Eastern Young Artist Performance Woodwind Honorable Mention: Thomas Kurtz (Saxophone)
    Student of Stacy Wilson

  • Monday, November 07, 2016 7:41 AM | Wei-Yuh Xie

                                       Student           Age                   Teacher                    

    Master      Selected - William Chen, age 13               Michael Thomopoulos     

    Class         Ballade No. 1 in G Minor by Frederic Chopin


                      Selected - Meghan Jin, age 14                   Gloria Chu

                      Humoresque, Op. 10, No. 5 by Sergei Rachmaninoff 

                            

                      Selected - Sharon Jin, age 16                      Ingrid Clarfield  

                      Sonata No. 3 in A Minor, Op. 28 by Sergei Prokofiev


                      Selected - Cristina Loscutova, collegiate    Veda Zuponcic  

                      Chaconne, Andante maestoso by Sofia Gubaidulina 


                      Alternate - Aaron Fagerstrom, collegiate    Veda Zuponcic 

                      Alternate - Vivian Xu, age 17                      Ingrid Clarfield


  • Monday, November 07, 2016 12:01 AM | Wei-Yuh Xie

    2016 Young Musicians Competition Winners - Piano

    Hwei-Lan Luo, Chairperson

    Kyu-Jung Rhee, Master Class Chairperson 


    (Third prizewinners, honorable mention (HM) recipients, and students selected for the Master Class are listed in alphabetical order according to their last names)


    Age        Prize          Student                                Teacher                         

    5              1st               Evelyn Liu                            Eunju Kim 

                   Les nuits Mystiques by Dennis Alexander

                   2nd              Stacey Jiang                         Elena Ryepkina 

                   3rd               Ada Li                                  Elena Ryepkina


                                                                                                                              

     6            1st                  Averie Wu                           Yuhui Chloris Li 

                   Sonatina in G by L. V. Beethoven 

                   2nd                Parth Gupta                        Todd Simmons

                   3rd                 Kevin Chen                         Duojia Xiao


                                                                                                                          

      7           1st                 Vivian H. Wei                      Stella Xu

                   Song of the Lark, Op. 39, No. 22 by P. Tchaikovsky 

                   2nd                Sophie Gang                        Stella Xu

                   3rd                Christina Wang                   Chiu-Ling Lin

                   HM            Cadence Ko                          Ruth Kotik

                   HM            Hannah Zou                         Yuhui Chloris Li

     

                                                                                                                          

      8            1st                Helena Kim                         Mansoon Han Kim

                    Theme with Variations in C Major, Andante by Haydn

                    2nd            Hannah Kim                       Chiu-Tze Lin

                    3rd                Owen Smith                        Michael Thomopoulos

                    HM            Violet Kasm                        Ruth Kotik

                    HM            Gina Park                            Eunju Kim


                                                                                                                          

      9             1st               Andrew Chen                     Stella Xu

                     Rondo on Argentine Children’s Folk Tune by Ginastera 

                     2nd              Taksh Gupta                       Ingrid Clarfield 

                     3rd               Anastasia Kudin                Veda Zuponcic 

                     HM           Kevin Jin                             Gloria Chu

                     HM           Effie Li                                 Yuhui Chloris Li

                     HM           Sarah Li                               Tomoko Harada

                     HM           Astra Phoon                        Michael Thomopoulos


                                                                                                                          

     10            1st               Christopher Shin             Irina Nenartovich 

                     Sonata Op. 14, No. 2, 1st Mvt. By L. V. Beethoven 

                     2nd              Gracelynne Hao                Ingrid Clarfield 

                     3rd            Vienna Li                            Tomoko Harada

                     3rd               Christina Wang                 Stella Xu

                     HM           Chris Ji                               Emma Brailovsky 

                     HM           Sara Novo                          Michael Thomopoulos 


                                                                                                                          

     11             1st               Amber Wang                  Ingrid Clarfield 

                      Sonata in Bb, Hob. XVI:41 – Allegro by Haydn            

                      2nd             Sophia Kim                     Mansoon Han Kim 

                      3rd           Audrey Gang                   Stella Xu

                      HM          Sabrina Lu                      Michael Thomopoulos 

                      HM          Andy Pei                          Wendy Wu


                                                                                                                          

     12              1st             Max Wang                       Chiu-Tze Lin

                       Suite de Danzas Criollas, Op. 15 by Ginastera

                       2nd            Natalie Chow                   Stella Xu

                       3rd             Sammi Li                          Ingrid Clarfield 

                       3rd           Grace Wang                     Ingrid Clarfield 

                       3rd           Elizabeth Yang                Grace Junghee Yang

                       HM         Helen Liu                          Rita Shklar 

                       HM         John Zhang                      Veda Zuponcic

                       HM         Benjamin Zhao                Rita Shklar 


                                                                                                                          

     13              1st             Emily Wang                    Stella Xu

                       Rondo in A Minor, Op. 59 by Kabalevsky 

                       2nd            Justin Zhong                   Stella Xu

                       3rd             Catherine Chu                Chiu-Tze Lin

                       3rd             Victoria G. Wei               Stella Xu 

                       HM         Jacqueline Chen             Ingrid Clarfield 

                       HM         Tiffany Fang                    Marina Young 

                       HM         Ethan Huang                   Yelena Mamonova


                                                                                                                          

     14               1st            Hans Yu                          Veda Zuponcic 

                        Etude 13, L’escalier du diable by Ligeti

                        2nd           Tsan Kenneth He           Stella Xu

                        3rd          Joshua Baw                     Veda Zuponcic 

                        3rd            Meghan Jin                     Gloria Chu 

                        3rd            Leigh Wang                     Mansoon Han Kim

                        HM        Adam Deng                      Larissa Korkina 

                        HM        Iris Horng                        Veda Zuponcic 

                        HM        Lucy Zou                          Ryugin Mikuriya  


                                                                                                                          

     15               1st           David Q. Zhu                  Stella Xu

                        Vivace from Sonata in D Minor, Op. 14 by Sergei Prokofiev

                        2nd          Kelsey Lee                       Beatrice Long  

                        3rd         David Jiang                     Stella Xu

                        3rd           James Yang                     Grace Junghee Yang

                        HM        Jasmine Chang              Chiu-Tze Lin

                        HM        Trinity Fan                      Tomoko Harada 


                                                                                                                          

     16              1st          Charlie Liu                      Ingrid Clarfield 

                        Piano Sonata – I by Vine 

                        2nd           Grace Xiong                   Chiu-Tze Lin 

                        3rd            Alex Liu                          Veda Zuponcic

                        3rd          Evan Woo                       Stella Xu

                        HM        John Nguyen                  Stella Xu


                                                                                                                          

     17               1st           Daniel Kim                        Veda Zuponcic 

                        Hungarian Rhapsody No. 2 by Franz Liszt 

                        2nd          Madeline Wong                Tomoko Harada

                        3rd           Beatrice Liang-Gilman    Ingrid Clarfield 

                        HM        Vivian Xu                           Ingrid Clarfield 


                                                                                                                          

    Collegiate  

                       1st           Richmond Denzel Garrick    Ingrid Clarfield 

                       Sonata, Op. 109, 1st and 2nd Mvts by L. V. Beethoven 

                       2nd          Aaron Fagerstrom                  Veda Zuponcic 

                       3rd         Gonzalo Aguilar                      Ingrid Clarfield 

                       HM        Qiuxu Chen                             Elena Ryepkina

                       HM        Alla Voloshchuk                     Veda Zuponcic


  • Sunday, November 06, 2016 11:36 PM | Yi Yang

    2016 Young Musicians Competition Result – Chinese Instruments

           
    Name Prize Age Group Teacher
           
    ZiRou Chen, guzheng, age 14 Second Place 11 - 14 Yang Yi
    Eileen Yang, guzheng, age 14 Third Place 11 - 14 Yang Yi
    Rachel Ngai, guzheng, age 12 Third Place 11 - 14 Yang Yi
    Dongfang Qu, guzheng, age 12 Honorable Mention 11 - 14 Yang Yi
    Brittany Deng, guzheng, age 11 Honorable Mention 11 - 14 Yang Yi
           
    Emily Yang, guzheng, age 15 First Place 15 - 17 Yang Yi
    Naitian Zhang, guzheng, age 16 Third Place 15 - 17 Yang Yi
           
    Sijin Li, Bonnie Hu, Sabrina Ngan,  First Place Ensemble Yang Yi
    Emily Yang, Naitian Zhang
           
    ZiRou Chen, Eileen Yang, Rachel Ngai,  Second Place Ensemble Yang Yi
    Dongfang Qu, Brittany Deng
    Christopher Lee, Amber Fei

  • Sunday, November 06, 2016 11:33 PM | Emily Lau (Administrator)

    2016 Composer Commission Competition Winners

    Ezra Donner, Composer

    Emily Lau, Chairperson


    Name
    Prize Teacher

    Beginner: piano solo
    A Breezy Day
    Annabelle Chow 1st Place Stella Xu
    Raymond Xu 2nd Place Chiu-Tze Lin
    Christina Wang 3rd Place Chiu-Ling Lin
    Elizabeth Huang Honorable Mention    Yuhui Chloris Li
    Kaitlin Wang Honorable Mention Marina Kreslin
    Hannah Zou Honorable Mention Yuhui Chloris Li

    Intermediate: piano solo
    Will-'O-the-Wisp Blues
    Sophie Zhang 1st Place Chiu-Ling Lin
    Geoffrey Li 2nd Place Stella Xu
    Michelle Ng 3rd Place Chiu-Tze Lin
    Daniel Yuan Honorable Mention Richard Woo
    Bridget Wang Honorable Mention Stella Xu

    Advanced: piano solo
    Underwater City
    Vishal Raman 1st Place Chiu-Ling Lin
    Melissa Cui 2nd Place Stella Xu
    Grace Huang 3rd Place Stella Xu
    Bryan Chan Honorable Mention Yuhui Chloris Li

    Duo: piano & cello
    Vocalise
    Mia Huang
    & Richard Yuan
    1st Place Chiu-Tze Lin
    Charlene Peng
    & Trinity Fan
    2nd Place Tomoko Harada


  • Sunday, November 06, 2016 8:41 AM | Renae Block (Administrator)

    Winner:
    GABRIELLE HSU
    Teacher: Chiu-Ling Lin

    Runner-up:
    MADELINE WONG
    Teacher:  Tomoko Harada


  • Sunday, November 06, 2016 12:32 AM | Wei-Yuh Xie

    2016 MTNA Performance Competitions

    Wei-Yuh Christina Xie, Chairperson & Senior Coordinator

    Amy I-Yun Tu, Junior and Young Artist Coordinator  


    JUNIOR LEVEL

    Piano Solo

    Winner: Hans-Derek Yu                                  Teacher: Veda Zuponcic

    Alternate: Leigh Wang                                    Teacher: Mansoon Kim

    Honorable Mention: LiYuan Byrne           Teacher: Chiu-Tze Lin

                                                William Chen            Teacher: Michael Thomopoulos

                                                Elizabeth Yang         Teacher: Grace Yang

                                     

    Strings

    Winner: Tienne Yu, Violin                              Teacher: Gary Kosloski

    Alternate: Melinda Gong, Violin                  Teacher: Youngbin Jo

     

    Woodwinds

    Winner: Joyce Eu, Flute                                      Teacher: Joseph Lu

    Alternate: Audrey Yang, Flute                           Teacher: Joseph Lu

    Honorable Mention: Veronica Li, Clarinet  Teacher: Kenneth Ellison

                                       


    SENIOR LEVEL

    Piano Solo

    Winner: Charlie Liu                                             Teacher: Ingrid Clarfield

    Alternate: Alexander Liu                                    Teacher: Veda Zuponcic

    Honorable Mention: Jasmine Chang           Teacher: Chiu-Tze Lin

                                                 Kelsey Lee                    Teacher: Beatrice Long


    Piano Duet

    Winner: Jeffrey Koc & Jake Cheng                   Teacher: Julia Lam

    Alternate: Kyle Huang & Mia Huang              Teacher: Chiu-Tze Lin


    Strings

    Representative: Emily Wang, Violin              Teacher: Tunde Gaal


    Woodwinds

    Winner: Chenhang Zhang, Flute                      Teacher: Amy I-Yun Tu

    Alternate: Jodie Chiou, Flute                             Teacher: Joseph Lu

    Honorable Mention: Alexander Liu, Clarinet  Teacher: Kenneth Ellison


    Voice

    Winner: Ethan Barr                                            Teacher: Dauri Shippey

    Alternate: Sophia Zhuang                                 Teacher: Dauri Shippey



    YOUNG ARTIST LEVEL

    Piano

    Representative: Stanley DeLage               Teacher: Veda Zuponcic


    Woodwind

    Representative: Thomas Kurtz                  Teacher: Stacy Wilson


    Voice

    Representative: Shanley Horvitz             Teacher: Gabrielle Horvitz

                                                                                                  Luis Ledesma

  • Sunday, November 06, 2016 12:28 AM | Wei-Yuh Xie

    2016 MTNA Students Composition Competition

    Julia Kovalev, New Jersey Composition Coordinator


    ELEMENTARY LEVEL

              Winner: Michael Middlezong                         Teacher: Kaori Tanioka

              Honorable Mention: Evan Chang              Teacher: Lyndall Soden

     

    JUNIOR LEVEL

             Winner: Aadhitya Raam Ashok                        Teacher: Kaori Tanioka

              Honorable Mention: Tiffany Wang             Teacher: Nancy Modell

                                                          Eddie Chen                   Teacher: Craig Levesque


    SENIOR LEVEL

              Winner: Louis Josephson                                   Teacher: Craig Levesque

              Honorable Mention: Robert Argasinski      Teacher: Sophia Agranovich                            

     

  • Monday, October 31, 2016 7:13 AM | Ingrid Tang

    Young Musicians Competition Winners-Strings 

    Ingrid Tang, chairperson



    Division      Award          Student                                                     _   Teacher__

    10 & Under

                   1st      Joie Kuo, Cello, age 8                     Sofia Nowik

                2nd      Katherine Jung, Violin, age 8     Yousun Kim

                  HM     Emily Wang, Violin, age 8               Yousun Kim

    _____________________________________

    11-14

                   1st        Christopher Li, Violin, age 11            Ning Mu

                  2nd    Mia Huang, Violin, age 14          Yousun Kim    

                   3rd     Tienne Yu, Violin, age 12               Gary Kosloski    

                   HM    Henry Rogers, Violin, age 13 Katarzyna Powichrowska

    _____________________________________

    15-17

                   1st        Emily Wang, Violin, age 15                Tunde Gaal

                  HM     Jonathan Wong, Violin, age 16       Debra Biderman

                  HM     Jay Kuo, Violin, age 15                        Yousun Kim

    _________________________________________


  • Monday, October 31, 2016 2:43 AM | Wennie Niu
    2016 Young Musicians Competition Result - Voice
    Name Teacher Place Age Group Song to be Performed
    Helena He Li-Chan Maxham First Place 12 & Under Danny Boy- Old Irish Air
    Lauren Ghong Eun Leelim First Place 13 - 14 Bygone Days- Ho Sub Lee
    Amanda Claire De Michele Kristine Biller Second Place
    Katie Poliero Kristine Biller Third Place
    Sally Lynch Eun Leelim Honorable Mention
    Rhea Ravichander Dauri Shippey Honorable Mention
    Sriram Srinivasan Li-Chan Maxham First Place 15 - 17 An die Musik- Schubert
    Madison Hammel Kristine Biller Second Place
    Elizabeth Dellorco Kristine Biller Third Place
    Jenna Rose Venturi Kristine Biller Third Place
    Amber Murray Kristine Biller Honorable Mention
    Isha Kumar Dauri Shippey Honorable Mention
    4 Teachers
    15 Singers Registered
    3 1st Places in 3 Different Age Groups
    2 2nd Places in 2 Different Age Groups
    3 3rd Places in 2 Different Age Groups
    4 Honorable Mention in 2 Different Age Groups


<< First  < Prev   1   2   Next >  Last >> 




Powered by Wild Apricot Membership Software